Novinky

Jak ochránit pleť před slunečními paprsky zevnitř?

Věděli jste o tom, že barva vaší pokožky může mít vliv na celkové zdraví a vzhled? Od jemných linek a vrásek až po riziko poškození sluncem. Na světě existuje několik typů pleti, které mají množství různých odstínů, ale právě u nás – bělochů, je rakovina kůže hlavním typem zhoubného nádoru. U tmavších typů pleti totiž zvýšená pigmentace kůže působí jako „přirozená bariéra“ proti ultrafialovému záření, a pomáhá tak předcházet nadměrnému poškození způsobenému slunečními paprsky.

 

 Jak ochránit pleť před slunečními paprsky zevnitř

 

Proč opalovací krém nestačí?

Opalovací krém se často používá k prevenci spálenin a mnozí se domnívají, že dokáže zabránit vzniku rakoviny kůže. Existují však studie, které naznačují opak. Například vědecká metaanalýza z roku 2018 zveřejněná v European Journal of Dermatology zkoumala 29 studií, kterých se zúčastnilo 313 000 lidí, a dospěla k závěru, že pravidelné používání opalovacích krémů nechrání před rakovinou kůže – pokožku chrání „jen“ před spálením, které však může být bolestivé.

Pomůže strava?

K ochraně pokožky před slunečním zářením výrazně přispívá také strava. Ta by měla být zejména během léta bohatá na potraviny s vysokým obsahem antioxidantů a karotenoidů. V letních měsících je proto ideální zařadit do svého jídelníčku například bobulové ovoce, které je plné antioxidantů. Ty do těla dostaneme také pitím zelených šťáv.

Ideálním osvěžením v horkých letních dnech je také vodní meloun, který je na antioxidanty nesmírně bohatý. Důležité karotenoidy tělu doplní nejen mrkev, ale také taková paprika, dýně, kapusta, špenát či rajčata. Nezapomínejte na citrusové ovoce, kiwi a mango, které tělu doplní vitamín C.

Kromě změny jídelníčku však svoji pleť můžete vyživit zevnitř i za pomoci doplňků stravy, u nichž vědecké studie prokázaly příznivé účinky na zdraví pokožky. Které to jsou?

Železo je plné antioxidantů, které zdravá pleť potřebuje

V našem e-shopu naleznete tekuté železo Blueiron, které kombinuje vysokou dávku železa a kyseliny listové s úžasnou chutí severských borůvek. Je plné antioxidantů, vitamínů E, C, B12, minerálů a také vysokého množství již zmiňovaného betakarotenu. Tyto látky pomáhají neutralizovat volné radikály vyvolané slunečním zářením, které mohou způsobovat poškození buněk kůže a přispívat k jejímu stárnutí.

Vitamíny pro zdravou pokožku

Vitamin C a opalovací krém jsou dvě složky, které tvoří silnou kombinaci pro ochranu pokožky před poškozením sluncem. Během léta byste proto měli mít po ruce nejen zmiňovaný opalovací krém s dostatečně silným SPF faktorem, ale také ovoce a zeleninu bohatou na vitamín C, respektive kvalitní doplněk stravy, který tělu tento důležitý vitamín dodá.

Studie z roku 2018, ve které se vitamín C užíval perorálně spolu s kolagenem, prokázala výrazné zlepšení zdraví pokožky již po 12 týdnech. V naší nabídce naleznete dva výhodné balíčky - Balíček pro hydratovanou a čistou pleť, který v sobě kombinuje ceramidy a kolagen pro dokonalou regeneraci pleti.

B-komplex pro kompletní péči o pleť

Náš vysoce kvalitní lipozomální B-komplex Forte je významným doplňkem péče o pleť během letních měsíců. Obsahuje totiž vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro zdravou pokožku a celkové fungování organizmu.

Tyto vitamíny podporují regeneraci buněk pokožky. Niacin (vitamin B3) a riboflavin (vitamin B2) chrání kůži před poškozením volnými radikály vyvolanými slunečním zářením a zároveň snižují zánětlivé procesy. Kyselina pantotenová (vitamin B5) přispívá k hydrataci pokožky, biotin (vitamin B7) zase zlepšuje vzhled pleti a pomáhá zachovat její zdravý vzhled a jas. Pravidelné užívání lipozomálního B-komplexu může výrazně podpořit celkové zdraví pleti během léta a zmírnit nepříznivé účinky slunečního záření.

 

 ochrana pokozky před sluncem

 

Zinek podporuje regeneraci kůže

Zinek je důležitý minerál, který hraje klíčovou roli v procesu opravy DNA a buněčné obnovy. Když je naše tělo vystaveno UV záření, v buňkách kůže dochází k poškození DNA, což vede k předčasnému stárnutí pokožky a zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže. Je vědecky dokázáno, že pravidelné užívání zinku může podpořit přirozené opravné mechanismy pokožky, čímž pomáhá minimalizovat škody způsobené UV zářením.

Kromě toho má zinek protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit záněty a zarudnutí způsobené slunečním zářením. Zinek také podporuje imunitní systém, což je důležité pro zdravou pokožku a její schopnost bojovat proti poškození způsobenému vnějšími faktory, včetně UV záření.

Kolagen ocení nejen klouby, ale i pleť

Užívání Lipozomálního kolagenu patří mezi inovativní způsoby, jak podpořit zdravou pleť a chránit ji před škodlivými účinky slunečního záření. Liposomy jsou mikroskopické struktury, které umožňují efektivně přenášet účinné látky do hlubších vrstev pleti, což zvyšuje jejich účinnost.

Kolagen je hlavním strukturálním proteinem v pleti, který pomáhá udržovat její pevnost, elasticitu a hydrataci. Při pravidelném užívání našeho lipozomálního kolagenu dokážete podpořit obnovu poškozených buněk kůže, což je klíčové zejména po vystavení slunečnímu záření. Díky dostatečné hladině kolagenu je pleť lépe schopna odolávat škodlivým účinkům UV záření a minimalizovat riziko jeho negativních následků, jako jsou vrásky, pigmentové skvrny a ztráty elasticity.

Lipozomální kolagen také pomáhá pokožku hydratovat, což je důležité během letních měsíců, kdy sluneční záření pokožku vysušuje. Kolagen působí také protizánětlivě, a pomáhá tak zmírnit zarudnutí a podráždění způsobené slunečním zářením.

Foto: Shutterstock
Text: Avita

 

Je betaglukan zázrak pro imunitu?

Slyšeli jste už o funkčních houbách? Označují se také jako léčivé či vitální, a jde o houby s prokázanými benefity pro lidské zdraví, které se například v tradiční čínské medicíně využívají už tisíce toků. Jedním z důvodů, proč tyto léčivé houby dokáží pomoci imunitnímu systému, trávení nebo zlepšit zdraví našeho srdce, je jejich obsah biologicky aktivních vláken nebo polysacharidů s prokázaným medicínským významem – betaglukanů. O co jde a jaké jsou jejich přínosy pro naše zdraví?

 

Je betaglukan zázrak pro imunitu

 

Betaglukan – co to vlastně je?

Betaglukan je rozpustná vláknina nacházející se především v buněčných stěnách funkčních hub a celých zrn (například oves, ječmen či pšenice). Klinické přínosy betaglukanu byly zkoumány a prokázány během uplynulých 50 let v mnoha vědeckých studiích. Díky jeho různorodosti má betaglukan využití v různých oblastech: pomáhá například zmírnit respirační symptomy, kontroluje glykémii, pomáhá snížit cholesterol, je nápomocný při hojení ran a zlepšuje spánkový režim a fyzickou odolnost.

Lidské tělo si ale nedokáže vyprodukovat betaglukan přirozeně, jediný způsob, jak získat tyto polysacharidy, je prostřednictvím vnějších zdrojů potravin. Nejčastěji jsou získávány z různých druhů funkčních hub, kvasinek (včetně pekárenských kvasnic) a obilí.

Jak betaglukany fungují?

Betaglukan je ve vodě rozpustná vláknina, která vytváří gelovitou, nestravitelnou látku. V takové konzistenci prochází trávicím traktem, aniž by ho naše tělo rozložilo nebo vstřebalo. Během této cesty s sebou může přenášet přebytečné lipidy, například cholesterol. Tento fakt má pozitivní vliv na metabolismus, hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Je známo, že betaglukany mají imunomodulační účinky. Dokáží stimulovat a aktivovat imunitní buňky v krvi (T-lymfocyty a makrofágy), proto jsou využitelné nejen v prevenci, ale také léčbě virových či bakteriálních onemocnění. Betaglukany stimulují aktivitu imunitních buněk tak, že tyto buňky dokáží „požírat“ a ničit invazní patogeny a povzbuzují ostatní imunitní buňky k útoku. Je dokázáno, že rozvoj imunitního systému již v dětství pomáhá snižovat riziko akutních infekcí v dětství, ale může mít vliv i na celoživotní zdraví.

Zdravotní účinky betaglukanů

Studie ukazují, že betaglukany, zejména ty, jejichž zdrojem jsou funkční houby, stimulují imunitní systém, pomáhají bojovat proti patogenním bakteriím, virům a nádorům, a jsou také schopny předcházet infekcím. Jak?

Betaglukany stimulují zvýšenou imunitní odpověď a umožňují účinnější reakci na boj proti infekcím. Dokáží také tělu pomoci v boji proti bakteriím a virům odolným vůči antibiotikům, které způsobují infekce horních cest dýchacích. Studie z roku 2008, jejímiž účastníky byli hasiči, ukázala, že betaglukany mohou zmírnit příznaky běžného nachlazení. Konzumenti betaglukanů měli o 23 % méně infekcí horních cest dýchacích.

Jak ovlivňují betaglukany imunitu?

Představme si receptory, které se nacházejí na povrchu lidských bílých krvinek, jako zámek na dveřích. K jeho otevření potřebujeme správný klíč. Tyto receptory se váží na polysacharidy. Když tedy betaglukan, jako správný klíč, „odemkne tyto dveře“, dojde ke stimulaci bílých krvinek, které se (v jednoduchosti řečeno) přichytí na nádorech a patogenech a začnou uvolňovat chemikálie potřebné k jejich zničení.

Výzkumy ukazují, že betaglukany pomáhají optimálnímu fungování imunitního systému, například:

  • pomáhají zvýšit hladiny sekrečního imunoglobulinu A (IgA) – jde o ochrannou látku, jejímž úkolem je vázání mikroorganismů na sliznice,
  • aktivují makrofágy, monocyty a neutrofily, specializované bílé krvinky, které aktivně pohlcují a ničí bakterie a nádorové buňky,
  • posilují NK buňky (natural killer cells), které dokážou ničit rakovinové buňky a buňky infikované viry.

A co vliv betaglukanů na zdraví srdce?

Výzkum naznačuje, že betaglukan podporuje zdraví srdce a má řadu pozitivních účinků:

  • tím, že reguluje vstřebávání cukrů, pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru v krvi,
  • váže se na cholesterol přijatý v potravě a pomáhá jej vylučovat z těla ven, díky čemuž snižuje hladinu cholesterolu,
  • podle studie z roku 2020 konzumace tří gramů betaglukanu denně po dobu osmi týdnů dokáže snížit hladinu LDL („špatného“) cholesterolu o 15 % a celkový cholesterol o necelých 9 %,
  • antioxidační vlastnosti betaglukanu mohou pomoci neutralizovat škodlivé volné radikály a předcházet zánětům.

Zdravé trávení díky betaglukanům

Nerovnováha střevní mikroflóry může vést k přemnožení potenciálně škodlivých mikroorganismů a narušit celkové zdraví člověka. Betaglukan je rozpustná vláknina, která fermentuje v dolním trávicím traktu a vyrovnává střevní mikrobiom.

Dá se říci, že betaglukany působí na naše trávení jako prebiotika, tedy jako potrava pro dobré bakterie, které se díky nim ve střevě množí. Následkem tohoto procesu může být snížení plynatosti, nadýmání a bolesti břicha.

Betaglukan – naděje pro onkologické pacienty?

Studie potvrzují významný potenciál betaglukanů v boji proti rakovině díky stimulaci imunitního systému, který dokáže útočit na maligní buňky a inhibovat růst nádorů. Například několik studií z Asie ukazují, že polysacharid lentinan, typ betaglukanu nacházející se v houbách shiitake, může snížit aktivitu nádoru a také snížit vedlejší účinky léčby rakoviny. Další výzkum poukazuje na význam lentinanu při léčbě rakoviny žaludku.

 

Japonsko útočí na rakovinu houbami

 

Japonsko útočí na rakovinu houbami

Japonsko používá v oblasti medicíny polysacharid extrahovaný z houby zvané mycelium pro klinickou léčbu nádorů již od roku 1977. V roce 1989 země dokonce rozšířila použití tohoto typu betaglukanu v kombinaci s chemoterapií u pacientů s rakovinou žaludku, kolorektálním karcinomem a malobuněčným. V roce 2019 Japonci provedli revizi, jejímž výsledkem bylo zjištění, že diety obsahující betaglukany mohou zabránit nebo zpomalit rozvoj rakoviny, včetně rakoviny prsu a žaludku.

Zkuste naši novinku – BETAGLUKAN PLUS

Betaglukany jsou stejně účinné i při prevenci zánětů močových cest a gynekologických infekcí. Vědecké studie potvrdily, že betaglukany jsou vhodné i jako doplňková léčba při alergii s projevy v oblasti respiračního systému, ale také při kožních projevech alergie.

Produkt BETAGLUKAN PLUS je doplněn o zinek a vitamín D3. Zinek je minerál nezbytný pro správnou funkci buněk imunitního systému – zvyšuje aktivitu T-lymfocytů a NK buněk, které likvidují viry. Rovněž vitamín D3 posiluje imunitní systém a zvyšuje ochranu horních cest dýchacích. Kromě toho děti chrání před poruchami vývoje kostí.

Foto: Shutterstock
Text: Avita

 

Jak vybrat doplněk stravy s obsahem magnesia

Magnézium, nebo jinak hořčík, je minerál, který naše tělo nezbytně potřebuje pro jeho správné fungování, a to hned na více úrovních – mozkové, svalové a srdeční. Pokud má náš organismus nedostatek hořčíku, dává to najevo - můžeme se cítit unavení, máme problémy s pamětí, nechutná nám jíst, nebo nás trápí křeče a svalová slabost či další nepříjemnosti, které deficit hořčíku v těle vytváří.

 

Jak vybrat doplněk stravy s obsahem magnesia

 

Mnozí v takovém případě sáhneme po doplňku stravy a dopřejeme si magnéziovou kúru. Je ale dobré vědět, že není magnesium jako magnesium. Účinnost vybraného doplňku hořčíku závisí na několika faktorech, zejména na jeho obsahu (obsah elementárního hořčíku vyjádřený v %) a biologické dostupnosti. Chelát, citrát, nebo chlorid? Které magnesium z nabídky si vybrat, a jaké jsou jeho výhody?

Magnesium v lidském těle

Lidské tělo obsahuje 20 – 30 gramů hořčíku. Z toho 50 – 70 % se nachází v kostech, zbytek ve svalech, žlázách s vnitřním vylučováním, určité množství i v krvi.

Hořčík je důležitý prvek kostní látkové přeměny a je nezbytný pro správnou funkci nervů a svalů. Magnézium je známé jako antistresový prvek, pomáhá při zvládnutí deprese, podporuje zdravou funkci srdce a krevního oběhu, ochraňuje tkáně před ukládáním vápníku a tvorbou ledvinových a žlučníkových kamenů obsahujících vápník, působí proti zácpě, a má řadu dalších funkcí.

Nedostatek hořčíku v půdě i v potravinách

Vzhledem k našemu životnímu tempu není překvapením, že žijeme téměř neustále s nedostatkem magnézia. Věděli jste o tom, že stres zvyšuje potřebu hořčíku až 20krát? Navíc výrazně poklesl obsah magnézia v potravinách. Několik doplňků stravy z lékáren, kde se hořčík nachází v různých sloučeninách, mají často nedostatečnou vstřebatelnost – někdy jen čtyři procenta.

„V současném jídelníčku lidí je přítomnost hořčíku na spodní hranici. Je zajímavé, že například v jablkách se dnes nachází o 50 % méně hořčíku než v 80. letech. Velké množství hořčíku se z potravin ztrácí i technologickým zpracováním,“ uvádí prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., specialista v oblasti klinické výživy a intenzivní metabolické péče. Potravinová výroba se zindustrializovala, šlechtí se nové typy jablek, brambor. Úpravou mouky se ztrácí až 80% hořčíku, o další pak přicházíme nevhodnou přípravou jídel jako smažení či konzervace. Za poslední desetiletí se zaznamenal v ovoci a zelenině kromě poklesu hořčíku i pokles vitamínu C. Jelikož hořčík se u nás nenachází v povrchových vodách, máme ho nedostatek iv půdě.

Podle čeho vybrat magnesium?

Když se rozhodujeme mezi více doplňky stravy s obsahem hořčíku, měli bychom se zaměřit na dva nejdůležitější ukazatele – jeho obsah (vyjádřený v %) a biologickou dostupnost. Když mluvíme o biologické dostupnosti, mluvíme o kvalitě živin, které mají být absorbovány střevní sliznicí a následně v těle efektivně využity.

Hořčík je iont, který k tomu, aby se stabilizoval a prošel střevní bariérou, potřebuje transportérovou molekulu. Jeho absorpce v těle tedy závisí na zapojeném transportéru, nebo jinak řečeno přenašeči.

 

Nedostatek hořčíku v půdě i v potravinách

 

Dvě generace magnézia

Různé podoby hořčíku můžeme seskupit do dvou generací. K první řadíme anorganické soli, jakými jsou například oxid, hydroxid nebo uhličitan. Tyto soli jsou přírodního původu a mají také vysoký obsah magnézia, ale zároveň jeho nízkou absorpci. Kromě toho anorganické soli mohou způsobit zažívací problémy a průjmy. Nejsou proto ideální volbou.

Organické soli druhé generace již obsahují molekuly hořčíku přímo spojené s transportéry (přenašeči). Jedná se například o malát, bisglycinát nebo citrát. Tato organická forma chrání hořčík v žaludku, díky čemuž se minimalizují trávicí a žaludeční potíže. Jsou proto vhodným doplňkem výživy i pro lidi s poruchami trávení.

Tekuté magnesium?

V našem e-shopu naleznete dva vysoce kvalitní a vysokovstřebatelné formy magnézia. První z nich je lipozomální magnesium v tekuté formě. Jedná se o dicitrát trihořečnatý, sloučeninu, ve které se hořčík ve formě soli váže s kyselinou citrónovou. Na trhu běžně naleznete magnesium citrát, kdy na jeden atom hořčíku připadá jedna molekula citrátu. Naše lipozomální magnesium obsahuje tři atomy hořčíku na dvě citrátové molekuly. Ve srovnání s klasickým citrátem tak má větší podíl elementárního hořčíku (skutečné množství hořčíku v produktu), a proto pro přijetí stejného množství stačí užít méně produktu. Doplněk stravy v podobě lipozomálního hořčíku vám tak vydrží déle, než doplněk s klasickým hořčíkem citrátem.

Liposomální magnesium je vhodné pro ty z vás, kteří chcete podpořit nedostatečný příjem hořčíku ze stravy. Stačí si jej zamíchat ve vodě či přidat do džusu a vypít. U lipozomálních produktů byste ale měli dbát na jejich uskladnění – po otevření je odložte do chladničky a spotřebujte do 30 dnů.

Hořčík v kapslích

Pokud ale zjistíte, že specifická chuť lipozomálních produktů vám nevyhovuje, nebo vám nesedí tekutá forma lipozomálního magnézia, vaší volbou by měla být naše novinka – Hořčík Bisglycinát + B6. Jedná se o magnesium chelát ve formě kapslí, které si jednoduše sbalíte ai během cestování máte vždy po ruce.

Tato forma v sobě váže jednu z nejlépe vstřebatelných forem hořčíku – bisglycinát hořečnatý. Jedná se o chelátovou vazbu, která nevyžaduje absorpci kyselosti žaludku, díky čemuž nezpůsobuje průjem nebo jiné trávicí a žaludeční potíže. Je proto vhodným doplněk výživy i pro lidi s poruchami trávení.

Hořčík bisglycinát je doplněn vitamínem B6, který zlepšuje jeho vstřebávání a funguje jako výborný transportér – pomáhá dopravit hořčík tam, kde jej tělo právě potřebuje. Stejně jako magnesium, tak i vitamin B6 podporuje psychické zdraví a energetický metabolismus. Jejich vzájemná kombinace má proto synergetický účinek.

Foto: Shutterstock
Text: Avita

 

3 položek celkem