Lipozomálna Technológia

 

Co je lipozomální forma vitamínů a minerálů a v čem spočívá její jedinečnost?

 

Užíváte výživové doplňky? Zamýšleli jste se už někdy nad tím, jaké množství z nich dokáže naše tělo využít?

 

U běžných vitamínů a minerálů v tabletách je vstřebatelnost velmi nízká. U vitamínů je běžná vstřebatelnost 5 až 10 %, u minerálů jen 3 až 5 %.

 

Lipozomální produkty jsou hitem posledních let, ale samotné lipozomy jsou o něco starší. Poprvé je popsal Alec Bangham v roce 1961 a od té doby vědci zkoumali jejich využití.

Jediná farma podávania doplnkov výživy, ktorá nenarúšala vstrebateľnosť funkčných látok bola intravenózna infúzia. Orálnym podaním sme však dokázali dosiahnuť vyššiu vstrebateľnosť iba pomocou doplnkov výživy spracovaných lipozomálnou technológiou

liposomal_scheme_4
   
liposomal_scheme_1

Lipozomálna technológia je silným trendom na trhu kvalitných doplnkoch výživy.

 

Formáciu lipozómov objavil v roku 1961 Alce Bangham, o tomto roku môžeme hovoriť oroku vzniku lipozomálnej technológie. Vedecké štúdie ohľadne využiteľnosti lipozomálnych doplnkov patria medzi najoverenejšie.

 

Nezávadné doplnky výživy vďaka lipozómom

Lipozóm je dvojvrstvový obal vezikul na báze lipidov. Ľudský organizmus dokáže pomocou lipozómov uzavrieť a transportovať malé molekuly s nízkou rozpustnosťou.

Lipozómy pri doplnkoch výživy tvoria fosfolipidový obal funkčnej molekuly(vitamínu, minerálu, antioxidantu).

Tento fosfolipidový, alebo lipozomálny obal zaručuje ochranu pred degradáciou molekuly doplnku výživy.

Molekuly, bez lipozomálneho obalu sú počas transportu k bunke poškodzované trávením, oxidáciou do vnútrobunkového priestoru. Lipozomálny obal však poškodeniu bráni.

Ten chráni molekuly doplnku výživy a zaručuje šetrné odovzdanie molekuly do tela bunky. Bunka získava zdroj nepoškodený živín.

Pri takomto podaní vitamínu nedochádza ani k znečisteniu cudzími chemickými zlúčeninami, ktoré obsahujú tabletové formy. Obal bunky tvoria fosfolipidy rovnako ako obal lipozomálnych doplnkov výživy.

   

Co jsou to tedy lipozomy?

 

Lipozomy jsou dvouvrstvé vezikuly na bázi lipidů, které jsou v lidském těle schopny uzavírat a transportovat malé molekuly s nízkou rozpustitelností. Lze je definovat jako mikroskopické přepravní prostředky, do kterých se umístí cestující, např. vitamín C, a ten se díky lipozomu dostane do požadované „cílové stanice“. Jde tedy o drobné bubliny mikroskopické velikosti s vnějším obalem složeným ze zdravých tuků a s dutým jádrem, které je možné vyplnit množstvím rozličných látek, např. vitamíny nebo minerály. Ve vodě rozpustná látka (vitamín, minerál nebo antioxidant) je obalena fosfolipidovými nanobublinkami z lecitinu, tzv. lipozomy. Tato lipozomální forma vitamínů, minerálů a antioxidantů je nová a neporovnatelná s žádnou jinou ústně podávanou formou. Získáme tak alternativu k injekční aplikaci vitamínů a minerálů, která dokáže stejně dopravit neporušené molekuly přímo do krevního řečiště. To je možné díky tomu, že nedojde k narušení lipozomů během procesu trávení při průchodu trávicím traktem.

 

To ale není vše. Zatímco běžné doplňky stravy následně vstupují do jater, kde jsou metabolizovány, a teprve pak jdou do krevního oběhu, lipozomální vitamíny a minerály se vstřebávají prostřednictvím lymfatického systému, kdy díky hrudnímu lymfatickému mízovodu prostupují přímo do krevního řečiště. Navíc pomáhají transportovat aktivní molekuly rovnou do buněčných procesů, kde jsou potřebné ve skutečně velkém množství.

 

Zdrojem lipozomů pro výrobu lipozomálních doplňků bývá nejčastěji sójový nebo slunečnicový lecitin, kterému se také říká poklad ze slunečnice. Lecitin je mimořádně důležitá látka pro naše tělo, protože přispívá ke správné funkci jater. Pokud není ve stravě dostatek lecitinu, mohou játra ztukovatět. Zamezuje též usazování cholesterolu v cévách a napomáhá ke správné látkové přeměně homocysteinu. Vysoká hladina homocysteinu totiž poškozuje cévy, což může mít za následek mozkovou příhodu nebo infarkt. Kromě vitamínu nebo minerálu je tedy v každé dávce lipozomálního doplňku i velká dávka prospěšného lecitinu.

 

liposomal_scheme_3
   

Výhody lipozomální formy vitamínů a minerálů

 

Vitamíny a minerály obalené do lipozomů dokáže tělo velmi jednoduše přijmout. Vstřebatelnost takto upravených látek se zvyšuje na více než 90 %. Stejně tak většina lipozomálních vitamínů a dalších důležitých látek dokáže díky své velikosti proniknout i přes hematoencefalickou bariéru, která chrání mozek. Čím je lipozom menší, tím je stabilnější a tím lépe dokáže proniknout do tkáně.

Mnoho z nás neví, že kromě problémů se vstřebatelností mají běžné vitamíny i další nevýhodu – přirozeně degradují, rozkládají se. Když si koupíte nějaký produkt, uplyne poměrně dlouhá doba od jeho výroby ke spotřebě. Během této doby se účinné látky přirozeně rozkládají. Nejčastěji je to způsobeno působením kyslíku, světla nebo tepla.

 

Vitamíny a minerály, které jsou zpracované do formy lipozomů, jsou před rozkladem chráněny tukovou vrstvou, jelikož se nacházejí uvnitř lipozomů.

 

Výhody lipozomálních doplňků:

  • Vysoká, až 90% vstřebatelnost
  • Chrání vitamíny a minerály před degradací
  • Lepší tolerance trávicí soustavou
  • Prospěšné pro lidi obtížně polykající tabletky
  • Stejný účinek při nižší dávce
  • Vyšší biologická dostupnost
  • Dokážou dopravit hydrofobní i hydrofilní složky

 

Technologie

Funguje to pomocí nanotechnologie v podobě lipozomů, které jsou obalené fosfolipidovým obalem. Fosfolipidy jsou přirozenou součástí našich cytoplazmatických membrán. Zajišťují, že se vitamíny a minerály dostanou do krevního oběhu až k buňkám, kde ztrácejí svůj fosfolipidový obal. Následně vitamín nebo minerál, který byl doposud chráněný, nepoškozený vstoupí do vnitřního prostředí buňky, jehož se přirozeně stane součástí. 

Velikost molekuly lipozomálního doplňku určuje jeho kvalitu. Na trhu je velmi mnoho produktů, které splňují podmínky lipozomálního obalu vitamínu či minerálu, avšak jejich molekuly jsou několikanásobně větší než 50 až 200 nm, proto se nikdy nedokáží dostat přímo do buněk našeho těla. Kvalitní fosfolipidové vitamíny obsahují molekuly, které jsou tak malé (50 až 200 nm), že dokáží prostoupit hematoencefalickou bariérou, kterou máme v mozku.

Naše lipozomy, jejichž průměr je velmi malý, mají optimální velikost na vstřebávání. Nepoužíváme přísady ze sóje a naše lipozomy jsou přirozeně bezlepkové, neobsahují alkohol, jsou veganské a jsou vyrobeny z geneticky nemodifikovaných surovin. Při výrobě používáme čistě přírodní fosfatidylcholin, který je klasifikován jako lecitin, přičemž při této klasifikaci nejde o identifikaci látky, ale o popis čištění. Náš lecitin je přírodní, nehydrogenovaný slunečnicový fosfatidylcholin derivovaný ze slunečnicového oleje pocházejícího z Evropy, který nebyl geneticky modifikován. Fosfatidylcholin podstupuje mnohastupňový proces čištění bez použití rozpouštědel a prochází procesem filtrace, abychom dosáhli nejvyšší možné úrovně čistoty.

Posledním, ale o to důležitějším ukazovatelem kvality lipozomálního doplňku je jeho trvanlivost. Na trhu je mnoho lipozomálních výrobků, které záhy ztrácejí na kvalitě. I když dostanou látky při výrobě svůj fosfolipidový obal, ten se po naplnění lahve začne rozpadat. Takový obal pak neplní ochrannou funkci a lipozomální efekt se vytratí, čímž se dostáváme na úroveň běžného vitamínu z drogerie.

Kvalitní lipozomální přípravek by měl mít na okrajích lžičky téměř průhledné zbarvení, což znamená, že molekuly v něm jsou tak malé, že nedokáží měnit barvu světla. Lipozomální přípravky s příliš velkými molekulami mají světlou, téměř mléčnou barvu a jejich molekuly zabírají větší prostor a světlo skrze ně putuje pomaleji.

Kvalitní lipozomální produkt je o technologii a o surovinách. AVITA garantuje výrobky nejvyšší biologické dostupnosti a kvality. Kromě toho jsou naše výrobky balené v tmavém skle, aby nedošlo k jejich degradaci.

Vyberte si správnou kombinaci vitamínů, minerálů a antioxidantů pro maximální ochranu svého zdraví. 

Doplňky výživy nenahrazují pestrou stravu ani zdravý životní styl.