Zdraví pokožky je do velké míry podmíněno stravou. Na tom se shodují i odborníci, jako je dermatoložka Jana Chudíková nebo odborník na výživu Boris Bajer. Stárnutí pokožky je vidět hlavně na naší pleti, kde jsou vrásky nejvíce patrné. Co bychom však měli dělat a hlavně jíst, aby byla naše pleť zdravá a krásná?
„Zdravotní stav kůže se s výživou velmi úzce spojuje,“ řekl odborník na výživu Boris Bajer na nedávné tiskové konferenci. „Vezměme si jako příklad zvířata, například psy. Psi neznají placebo efekt, ale pokud jim do granulí dáváte omega-3 mastné kyseliny, odrazí se to pozitivně na jejich kůži a srsti.“
Doktorka Chudíková zase uvedla jako příklad asijské ženy. „Asi se shodneme na tom, že čínským ženám se tvoří vrásky mnohem později než například Evropankám,“ říká. „Také je to podmíněno i stravou. Asijčanky mají v jídelníčku množství čerstvé stravy v podobě ovoce, zeleniny, konzumují ryby, sóju a boboviny s obsahem isoflavonoidů.“
Déčkem a zinkem nikdy nic nezkazíme
Dnes je zdravé stravování, pohyb na čerstvém vzduchu a příjem různých výživných látek součástí péče o zdraví, ale také krásu. „Například akné jednoznačně negativně ovlivňuje strava s vyšším glykemickým indexem, proto by se lidé s problematickou pletí měli vyhýbat stravě bohaté na sacharidy. Pokud má někdo akné, atopický ekzém nebo psoriázu, vždy mu dávám vyšetřovat i hladinu vitamínu D a zinku,“ dodává lékařka. „Nejjak si nepoškodíme tím, pokud tento vitamín a minerál budeme suplementovat.“ Znamená to dodávat je do těla i prostřednictvím doplňků výživy.
Dnes už existují dokonce genetické testy, které dokáží odhalit predispozice k onemocnění kůže – vlasovou alopeci (vypadávání vlasů), akné či psoriázu. Nejde o diagnostiku, ale zjišťování predispozic k různým zdravotním problémům. Například DNA Beauty test společnosti DNA ERA (139 eur) nabízí 28 výsledků spojených se vzhledem a člověk se může v určitých oblastech zařídit preventivně, nejen později „hasit požár“.
Výživné látky pro podporu funkcí zdravé kůže
V odborném časopise DERMA REVUE se nedávno také věnovaly významu stravy na kůži. Známá odbornice doc. RNDr. Daniela Košťálová, CSc., zdůraznila nejen výživu kůže, ale také intenzivní ochranu před vlivy vnějšího prostředí, kouřením, smogem, ozonem nebo zvýšeným UV zářením.
Co jíst, aby byla naše pokožka zdravá?
Z výživných látek jako vitamíny, minerály a stopové prvky, jsou podle ní pro funkci zdravé kůže důležité:
- antioxidanty: vitamín E (zlepšuje strukturu povrchu kůže, vlhkost rohové vrstvy a má prokázané protizánětlivé účinky), vitamín C, karotenoidy s betakarotenem, lykopenem, koenzymem Q 10 (podílí se na mnoha funkcích zdravé kůže),
- zinek: stopový prvek důležitý pro zdraví pokožky, zejména v případě akné,
- vitamíny skupiny B: biotin (zlepšuje stav nehtů), kyselina listová, nikotinamid (B3 je důležitý pro funkci sliznic a tvorbu kolagenu i pigmentu) a dexpantenol,
- vitamín A (známý retinol se velmi často používá v krémech i pleťových sérách),
- křemík (důležitá složka v epitelu a pojivové tkáni), železo, mangan, molybden, měď a selen (stopové prvky jako ochrana před zánětlivým a oxidačním poškozením)
- nenasycené mastné kyseliny v borákovém, pupalkovém a rybím oleji,
- sekundární obsahové látky rostlin: fytoestrogeny (v přípravcích proti stárnutí a vráskám zejména v menopauze), nebo polyfenolické látky v zeleném čaji a ve víně,
- řasy (tradiční součást asijské kuchyně pro vysoký obsah živin, stále větší význam v antiaging kosmetice).
Foto: Shutterstock
Text: Avita