Přísloví „příliš mnoho dobrého škodí“ platí u vitamínů – většina Evropanů má nedostatek základních vitamínů a minerálů, jakými jsou například draslík a vápník, zda vitamíny E a A, nebo takový hořčík. Jak je to ale s vitamínem C? Při něm jsme totiž zvyklí, zejména v období nemoci, přijímat vysoké dávky. Může mít tento zvýšený příjem kyseliny askorbové negativní dopad na naše zdraví?
Vitamin C je pro zdraví nezbytný
Vitamin C (nebo jinak i kyselina askorbová) je ve vodě rozpustný vitamín, který podporuje růst a vývoj našeho organismu. Tělu také pomáhá absorbovat železo. Lidské tělo si tento esenciální vitamín nedokáže vytvářet a ani neukládat. Je proto nezbytné pravidelně ho přijímat ze stravy.
Většina lidí dokáže přijmout denní dávku vitamínu C v jídle. Stačí sníst jeden pomeranč, pár jahod nebo takovou červenou papriku. Pokud vás zajímá, proč vitamin C tak moc potřebujeme a jak jej doplňovat efektivně.
Kolik „céčka“ bychom měli denně přijmout?
Doporučená denní dávka vitaminu C je 75 mg denně pro ženy a 90 mg denně pro muže. Během těhotenství se doporučuje zvýšit denní dávku na 120 mg. Na dostatečný příjem vitamínu C by si měli dávat pozor i kuřáci – ti potřebují denně přibližně 35 mg vitamínu C navíc, protože kouření snižuje hladinu tohoto vitamínu.
Vitamin C - kolik už je mnoho
Horní hranice pro všechny dospělé je 2 000 mg denně. Překročíme-li tuto hranici, můžeme očekávat zažívací potíže – nevolnost, zvracení, pálení žáhy, bolesti hlavy a průjem. I zde platí, že nadměrná suplementace vitamínu C může ovlivnit některé skupiny lidí více než jiné. Například u jedinců s cukrovkou, kteří sledují hladinu glukózy v moči, může nadbytek doplňkového vitamínu C vést k falešně negativnímu výsledku.
Vitamin C může mít také za následek tvorbu ledvinových kamenů. Céčko se v našem těle rozkládá na oxalát, jehož část vylučujeme močí. Jsou-li však v moči příliš vysoké hladiny oxalátu, může to vést k tvorbě usazenin – oxalátových ledvinových kamenů.
Vysoká jednorázová dávka „céčka“? Vyhozené peníze!
Pokud patříte mezi lidi, kteří „pro jistotu“ užívají podstatně vyšší denní dávky vitamínu C, než je doporučeno v naději, že děláte dobře pro své zdraví, vězte, že velmi pravděpodobně jen utrácíte své peníze.
Potvrzuje to i MUDr. Kateřina Bergendiová, PhD., klinická imunoložka a alergoložka, která říká: „Užít příliš vysokou jednorázovou dávku „céčka“ nemá velký význam. Na 100% se vstřebá v dávce do 200 mg. Při jednogramové dávce se ho vstřebá méně než 50 %. Ve stěně tenkého střeva je molekulární aktivní systém přenašečů, které zajišťují vstřebávání vitamínu C do krve. Těchto přenašečů je omezené množství. Pokud tedy užijeme vysokou dávku vitamínu C ústy, do krve se ho dostane jen omezené množství.“
Problémové vstřebávání „céčka“
Slova paní doktorky doplňuje internista MUDr. Vladislav Abaffy ze SZC Hippokrates: „Člověk umí jednorázově vstřebat asi 80 – 100 mg vitamínu C ze stravy, samozřejmě za předpokladu, že máte v dobrém stavu střevní bakteriální flóru, kterou označujeme jako mikrobiom, a dostatek receptorů vitamínu C ve střevech. Užíváme-li vitamin C v tabletách, je vhodnější užívat 250 mg tablety 3x denně, aby bylo vstřebávání na receptorech časově rozloženo.“
Lékař dále říká, že užíváme-li lipozomální formu vitamínu C, vhodné je přijmout jej v 1 – 2 menších dávkách denně. Kromě toho doplňuje: „Nezapomínejme na příjem potravin bohatých na vitamin C jako je zelí, bobulové ovoce, paprika, jablka, citrusy a jiné.“ Zahájen sychravý podzim a potraviny s vysokým obsahem vitaminu C by měly být na prvním místě našeho nákupního seznamu pro jejich antioxidační a protizánětlivé účinky. Jen to s nimi nepřehánějme!
Foto: Shutterstock
Text: Avita