Kolagen je základní bílkovinou lidského těla, která zajišťuje pevnost a pružnost pokožky, zdraví kloubů, vaziv a kostí. S přibývajícím věkem však jeho přirozená produkce klesá a my na našem těle pozorujeme projevy stárnutí a zhoršení stavu pohybového aparátu. Pomohou tato negativa zmírnit doplňky výživy?
Správný výběr kolagenu
Přestože se kolagen spojuje zejména s kvalitou pokožky, ve skutečnosti hraje klíčovou roli i při udržování orgánů, svalů a kostí pohromadě. Jeho spirálovitá struktura je totiž mimořádně pevná a pružná.
Jak však náš organismus stárne, nedostatek kolagenu se projevuje i na zhoršené schopnosti pohybu. Potvrzuje to i MUDr. Terezie Macková: "Kolagen se však osvědčil nejen v estetické medicíně, ale i při řešení neurologických problémů. Vynikajících výsledků dosahuje u pacientů, které trápí vysunuté ploténky, artróza, svalový spasmus a podobně."
Při zhoršené schopnosti pohybu je proto namístě sáhnout po doplňku stravy s obsahem kolagenu. Měli byste ovšem vědět, že tato bílkovina se ve výživových doplňcích vyskytuje v různých formách.
Nejčastěji se používají tyto dva typy:
- Hydrolyzovaný kolagen. Jedná se o formu kolagenu, která prošla hydrolýzou. Tento proces rozkládá bílkovinu na menší peptidy, čímž se zlepšuje její vstřebatelnost v trávicím traktu.
- Liposomální kolagen. Tato forma do těla doplňuje kolagenové peptidy obalené fosfolipidovými obaly (lipozomy), které chrání bílkovinu před degradací v trávicím traktu a zabezpečují její efektivní vstřebávání do krve.
Zdroje kolagenu
Existuje několik živočišných zdrojů kolagenu a každý z nich má specifické složení a organismu nabízí jiné benefity. Rybí kolagen je bohatý zejména na kolagen typu I, který hraje klíčovou roli při udržování zdravé a pevné pokožky.
Hovězí kolagen obsahuje převážně typy I a III, které jsou důležité pro zdraví pokožky, kostí a vazivové tkáně. Naopak, kuřecí kolagen je zdrojem zejména kolagenu typu II, a je známý svými příznivými účinky na klouby a chrupavky. Je tak velmi vhodnou volbou pro lidi s pohybovými problémy.
Doporučené dávkování kolagenu
Tak jako u všech našich doplňků stravy, stejně tak i denní dávka kolagenu závisí na formě a individuálních potřebách:
- Hydrolyzovaný kolagen – doporučuje se 2,5 až 10 gramů denně. Denní dávka však závisí na vašem cíli suplementace.
- Lipozomální kolagen - vzhledem k jeho vysoké vstřebatelnosti si vystačíte s nižší dávkou. Doporučená denní dávka našeho lipozomálního kolagenu představuje pro dospělého člověka 10 ml na den.
Kdy a jak užívat kolagen
I když některé vitamíny či minerály je vhodnější užívat ráno a jiné zase večer, s kolagenem je tomu jinak. Není totiž jednoznačně stanoveno, kdy je nejvhodnější jeho užívání.
Existují doporučení pro jeho ranní užívání nalačno, jiné zdroje zase radí užívat kolagen večer před spaním. Z našeho pohledu je však nejdůležitější pravidelnost a dlouhodobé užívání. Lipozomální kolagen se totiž vyznačuje vysokou vstřebatelností, kterou neovlivňuje například ani to, co konzumujete.
Lipozomální kolagen navíc můžete užívat samostatně nebo jej přidat do vody, džusu či dokonce smoothie. Důležité je však zajistit dostatečný příjem vitamínu C, který podporuje syntézu kolagenu v těle.
Jaké jsou výhody lipozomálního kolagenu?
Lipozomální kolagen má oproti běžným formám řadu výrazných výhod. Díky lipozomální technologii jsou molekuly této bílkoviny obaleny ochrannou vrstvou lipozomů, které je chrání před rozkladem v trávicím traktu. To zajišťuje jejich vyšší biologickou dostupnost a efektivnější vstřebávání do krevního oběhu.
Výsledkem je rychlejší a viditelnější zlepšení stavu pokožky, kloubů a vlasů. Vzhledem k vyšší účinnosti není třeba užívat vysoké dávky, protože požadovaných výsledků lze dosáhnout i při nižším denním příjmu kolagenu.
Pro efektivní doplňování kolagenu je ovšem klíčové zvolit správnou formu a dodržovat doporučené dávkování.
Foto: Pexels
Text: Avita